Půjčení auta v Malajsii

O půjčování aut v Malajsii a na Borneu jsme toho na netu moc nenašli, když už si někdo něco půjčoval, tak spíše mopedy. Nicméně to málo, co jsme našli, bylo pozitivní, a navíc i v průvodci psali, že to není problém (v pevninské části), tak jsme to zkusili. Dopředu jsme si zamluvili auto v jedné ze dvou půjčoven, které měly pobočku jak v místě našeho automobilového startu (Penang), tak i v cíli (východní pobřeží, město Kota Bharu). Jedna ze zmíněných půjčoven byla tuším Hertz (nebo podobná mezinárodní společnost) a druhá vyloženě malajská autopůjčovna. Jelikož Hertz měl hrozné ceny a navíc půjčení přes asi 10 schválení, vybrali jsme si lokální firmu Hawk.

Občas narazíte na pěkné potvůrky

Ještě před vyzvednutím předem objednaného auta jsme si půjčili vůz i na Langkawi. Hodně půjčoven se nacházelo na letišti hned u pásů s bagáží, my si však auto půjčili v našem městečku u půjčovny Kasina. Vše bylo naprosto v pohodě, auto jsme měli druhý den připravené, šlo o model Proton Saga v automatu(Proton je malajsijská automobilka a model Saga je něco jako naše Fabie), v naprosto perfektním stavu.

Náš první „Sagan“ 🙂

Naše druhé autíčko z půjčovny Hawk byl Nissan Almera, také automat, který sice vypadal lépe, ale auto bylo o dost slabší. Když člověk sešlápl pedál plynu až k zemi, poměrně dlouhou dobu se nic moc nedělo, a až po chvíli začalo auto líně zrychlovat. Předjíždět tím se opravdu moc nedalo. Nicméně jinak vše v pohodě.

Líná „Almara“

Třetí auto (opět Proton Saga) jsme si půjčili, resp. objednali na druhý den i s přistavením přímo k hotelu, na letišti v Kuchingu při příletu na Borneo u půjčovny R.G Car-Hire & Services. V průvodci stálo, že na Borneu není moc dobré řídit, protože cesty jsou ve špatném stavu a značení prakticky chybí. Navíc zde prý není zvykem si půjčovat auto. Pravda, na letišti již nebylo tolik autopůjčoven jako na Langkawi, ale byly tam. Pán, co auto přivezl, ho ani nechtěl kontrolovat a zaškrtávat škrábance a byl naprosto vysmátej. Vozidlo bylo opět OK, cesty lepší jak na poloostrově, stejně tak dopravní značení. Člověk by tady mohl jet pomalu i bez mapy nebo navigace. Pohybovali jsem se v okolí Kuchingu. Ve větší bornejské divočině to bude možná horší.

Počtvrté jsme si auto půjčili znovu v Kuchingu přes náš hotel, když nám krachly výlety s místní cestovní kanceláří (název půjčovny si bohužel nepamatuji a na vizitce je uvedeno pouze Car Hire, opět Proton Saga). Znovu bylo auto v dobrém stavu.

Se stavem půjčených automobilů jsme tedy ani jednou neměli sebemenší problém. K půjčení auta v Malajsii potřebujete jen řidičák a pro jistotu také platný mezinárodní řidičák, ale ne všude ho chtěli vidět. Celkem nás půjčování aut vyšlo na 9 387 Kč za 8 dní, tj. 1 173 Kč na den, za benzín jsme dali 750 Kč (byl extrémně levný). 

Jak se v Malajsii řídí? 

Co se týče řízení v Malajsii, nebylo to zase tak hrozné, jak jsme se báli. Po nedávné návštěvě Floridy musím dokonce konstatovat, že Malajci používají blinkr víc jak Američané na Floridě. Zásadní rozdíl v řízení v Malajsii je ten, že se zde jezdí nalevo. Kupodivu si na to člověk docela rychle zvykne, zvýšené opatrnosti je třeba dbát na nájezdech a sjezdech a při odbočování vpravo. Silnice jsou udržované, mnohdy lepší jak v ČR, značení také bez problémů. Používali jsme navigaci v Google mapách, na kterou byl spoleh.  

Silnice skrz palmovou plantáž

Jako v celé jihovýchodní Asii zde jezdí hodně lidí na mopedech a skútrech, avšak protože je Malajsie poměrně rozvinutou zemí, mnoho obyvatel vlastní také automobil. Kázeň řidičů byla celkem slušná, všichni byli tak nějak v pohodě, ani moc netroubili. Sice byli schopní zastavit uprostřed kruháku, ale zdálo se, že to nikomu ani moc nevadí. Pokud někde někdo stál, prostě ho bez nervů objeli. Mezi námi zpozorovanými největšími „perličkami“ patří auta zaparkovaná opravdu uprostřed kruhového objezdu na zvýšeném travnatém pásu a klidně i 5 členná rodinka (3 děti + 2 dospělí) na jednom mopedu. Některé mopedy neměly ani zrcátka a drtivá většina jejich řidičů řídila v žabkách. Také se jim nechtělo moc jezdit při okraji vozovky a často jeli dva kamarádi vedle sebe, takže blokovali všechna auta za nimi. Ale vůbec je to nebralo 🙂  

Ve městech byly na semaforech hodně dlouhé zelené/červené. Za tu dobu se vytvářely vpředu takovéto „gangy“ motorkářů. Když padla zelená, za ohlušujícího rámusu se rozjeli nejdřív oni a pak až auta.

Půjčení auta v Malajsii se tedy určitě nemusíte bát 🙂 

 

Užitečné odkazy:

https://kasina.com.my/

Hawk Rent A Car Malaysia

3 komentáře: „Půjčení auta v Malajsii

Komentáře nejsou povoleny.